2009. február 26., csütörtök

Point Nepean

Pár napja ismét csodaszép helyre kirándultunk, oda, ahol a nyílt óceán és a Port Phillip Bay találkozik egymással. 


Sok történelmi emlék is található itt, több világháborús betonbunker és erődök (Lacus, Neked nagyon tetszett volna) Nagyot túráztunk, állati jól esett. Mondtam már, hogy imádok itt lenni? :o) Egyszerűen olyan színek vannak itt Ausztráliában, hogy eszméletlen... És a képek nem is igazán adják vissza, pláne hogy csak a kis kompakt gép volt velem.






Aznap este hazafelé autózva aztán arra lettünk figyelmesek, hogy egyre nagyobb füst felé haladunk, valami nagyon ég. Rögtön átkapcsoltunk a rádióra, és megtudtuk, hogy a Dandenong Ranges környékén törtek ki tüzek, többen meg is sérültek, és több helyen is előkészítették az evakuálást. Ha arra gondolok, hogy aznap reggel még tanakodtunk, hogy a Point Nepean-re menjünk-e vagy Milu kedvéért megnézzük Ausztrália legrégebbi gőzmozdonyát, a Puffing Billy-t Belgrave-ben, hát azért örülök, hogy végül inkább délnek mentünk. A tüzet sikerült kontrollálni, inkább a holnapi nap lehet aggasztó, péntekre ugyanis ismét 38 fokot ígért az előrejelzés, így holnapra természetesen "Total Fire Ban" van érvényben Victoria állam egész területére. (amúgy szuper idő van, általában olyan 24-30 fokok)

2009. február 21., szombat

Milu elkezdte az ovit :o)

Köszönjük szépen mindenkinek a megkeresést, jól vagyunk, a tüzek elkerültek minket. Pár napig ugyan elég nagy füst telepedett fölénk, de már ennek is vége és a tüzek is már csak pár helyen égnek. Eső az jöhetne már... nagyon régóta nem esett és nagy szükség lenne rá.
A katasztrófáról inkább nem írnék, itt Ausztráliában nyilvánvalóan ezerszer részletesebben foglakozott vele a média, és a közvetítéseket nézve, a családok élettörténeteit olvasva gyakran nem bírtam ki könnyek nélkül.

A legnagyobb hír nálunk most az, hogy Milu tegnap kezdte az óvodát :o)) 
Betöltötte a 3. életévét, így már mehet oviba. Bejelentkeztünk az alig pár perc sétára lévő, szimpi oviba, és bár akkor azt mondták, hogy jelenleg nincs ilyen csoportjuk, hétfőn mégis felhívtak, hogy pénteken már kezdhet is Milu. Na nem viszik túlzásba, heti 1 alkalomról van szó, péntekenként, és csak 9 - 11.30-ig. Az első terminusra (9 hét) ez 101 dollárba kerül. 

Nagyon klassz az ovi, több kerek asztal is van, kis székekkel és rengeteg foglalkozás van. Tehát nem csak beengedik a gyerekeket ömlesztve egy terembe, és mindenki szanaszét csinál amit akar, hanem tényleg foglalkoznak velük. Még egy információs lapot is kaptam a tájékoztató csomaghoz, ahol láthattam, hogy ezen a héten például "a tengeri élővilág" fantázianéven fut a foglalkozás.
Lehetett festeni, meg volt mindenféle (halas) kézműves dolog, meg az egyik asztalon például egy lavórban vízben egy csomó tengeri állatfigura, amit ki lehetett venni, meg lehetett nézni, a másik asztalnál gyurmák, amikbe kagylókat és csigákat lehetett nyomkodni stb. 
Aztán amikor az óvónők úgy látták, már senki sem akar gyurmázni, akkor elővettek egy másik játékot, pl. parafatáblákra lehetett kis kalapáccsal kis fajátékokat szögelni, a másik asztalhoz más kreatív játékot, és így tovább.

Milu szívesen ment az oviba, még várta is, hogy ő is "óvodás nagyfiú" legyen. Már napokkal előtte sokat beszélgettünk róla, igyekeztünk felkészíteni.
A terembe lépve rögtön elfoglalta magát, azt sem tudta, hová kapjon. Úgy negyed órát együtt játszottunk, felfedeztük a dolgokat, aztán - az előre kiosztott tájékoztató előírásait követve - mondtam neki, hogy nekem most el kell mennem, de majd mindenképpen jövök vissza hozzá, addig játsszon és legyen jó fiú. Nem pánikolt, azzal volt elfoglalva, hogy egy kis kéket is tegyen még a festményére. Mindenesetre nem mentem messzire, mert számítottam rá, hogy gond lehet és akkor minél hamarabb szerettem volna odaérni. Úgy negyed óra múlva hívtak is az oviból, hogy Milu nagyon sír, és ugye nem értik mit mond, hiába próbálják vígasztalni, nem segít.. vissza tudnék-e menni. Kb. 4 perc múlva ott is voltam, és ő hüppögve a karjaimba hullott.  A foglalkozás maradék részén ezek után ott maradtam inkább - Milu végig játszott, alig láttam, de azért alkalmanként csekkolta, hogy ott vagyok-e még. 
A csoport tegnap kezdett, 18 gyerkőc (de néhányan hiányoztak) és Miluval kb. egykorúak, vagy kicsit idősebbek. Egy anyuka sem maradt ott beszoktatás címén, csak a legelején, pár percet (én maradtam legtovább). Később más gyerekek is elkámpicsorodtak, de aztán a óvónő nyugodt hangon elmagyarázta nekik, hogy anyának most dolga van, de majd jön vissza érte - addig is mit szólnának egy kis gyurmázáshoz? Ezután már nem is volt semmi gond, és ez Milunál is működött volna - ha tudna angolul. 
Az óvónő azt tanácsolta, hogy tanítsam én is otthon angolul, ne aggódjak, nem fogja elfelejteni emiatt a magyart. Teljesen meglepődött, amikor erre azt válaszoltam, hogy nem emiatt nem tanítom, hanem mert az angol nálam csak egy tanult nyelv, nyilván ejtek hibákat, nem mindig tudom megfelelően kifejezni magam, egy csomó mindent nem tudok és a kiejtésem sem tökéletes. Azt mondta, hogy higgyem el neki, hogy tökéletes az angolom, és helyesebben beszélek, mint jópár itt született ausztrál és a kiejtésem is kitűnő. 
Most egy kicsit elbizonytalanodtam, hogy mi legyen, tényleg elkezdjek-e angolul is beszélni hozzá. Eddig egyáltalán nem éreztem szükségesnek, de ha ezzel megkönnyíthetem a beilleszkedését, akkor bármit.
Fotók az első ovis napról itt.

Érdekes egyébként, milyen kicsi a világ... ill. mennyi magyar van. Az ovis csoportban is van egy ikerpár, akiknek magyar származásúak a szüleik. A gyerekek nem beszélnek magyarul, de a szülők meglepően jól, pláne ahhoz képest, hogy itt születtek és kb. velünk egykorúak. 
A foglalkozás vége felé pedig az egyik óvónő egy hirtelen ötlettől vezérelve átment a szomszéd részen lévő playgrouphoz (kb. 5 anyuka volt ott), és megkérdezte, beszél-e valaki magyarul. És az egyik anyuka rögtön fel is állt és már jött is át... Ő is itt született már, és kb. velem egyidős lehet, de tök jól beszélt magyarul. Akcentussal, nyilván, és a szavakat is kereste néha, de azért folyékonyan. És pont péntekenként mindig itt van a playgroupban, úgyhogy mondtam is neki meg az óvónőnek, hogy ez nekünk nagy segítség lehet, Milut megnyugtatni, ill. fontos helyzetben fordítani közte és az óvónők között.
Remélem, pár hét múlva már minden rendben lesz.

Más: vettünk pár bútort. Az úgy volt, hogy elsétáltunk egy kirakat előtt, ahol hatalmas betűkkel hirdették, hogy "last days" meg "all stock must go", mi meg épp ráértünk, úgyhogy benéztünk. Már eléggé ki volt fosztva az üzlet, alig volt pár dolog (és azok nagy része is már eladva) de így is találtunk olyat, ami még eladó volt és nagyon megtetszett: egy tömör fa dohányzóasztalt és egy nagy TV állványt. Mindkettő bazi nehéz, bőven van bennük anyag és a stílusa, kidolgozása is nagyon tetszik, teljesen beleillik a világunkba :o)
A TV állvány 500 dollárról volt leárazva 299-re, a dohányzóasztal pedig 300-ról 150-re (a bútorok egyébként itt eléggé drágák). Minden árcédulán fel volt tüntetve, hogy ezek már az utolsó árak, további árkedvezményt nem tudnak adni. Nem is kértünk volna, már így is tényleg nagyon baráti áron kínálták a cuccokat. Márk átnyújtotta a hitelkártyáját, hogy akkor fizetne is, ezt  a kettőt szeretnénk, erre mondja az eladó, hogy jó, akkor ad még némi kedvezményt, és a kettő együtt 300 dollár lenne, ha nekünk megfelel... Na jó, egye fene...  :o))
Úgyhogy vettünk gyorsan egy hiperszuper matracot is ugyanitt (Márk elég hátfájós, nem mindegy, min alszik), 15 év garanciával. Még aznap délután ki is szállítottak mindent. 

Ha már így belejöttünk, körülnéztünk az ebay-en ülőgarnitúra témában, pláne mivel március elején két nagyon kedves barátunk érkezik hozzánk vendégségbe és nálunk laknak majd 3 hétig, szóval a babzsákfoteleknél azért már valami több kéne. Végül 350 dollárért vettünk egy használt, de eredeti bőr ülőgarnitúrát (egy háromszemélyes és két fotel) Alapvetően szép állapotban van, szakadás sehol nincs rajta, a bőr színe itt-ott kopott, viseltes az ülőfelületeknél, de megpróbáljuk helyrehozni. A lényeg, hogy eszméletlen kényelmes, Milu is nagyon szereti és könnyű tisztán tartani, tényleg nagyon elégedettek vagyunk vele. Majd ha megunjuk, visszateszem az ebay-re :o)
Utánfutóval hoztuk el, amit pedig akárhol lehet benzinkutakon, bunnings-ban stb. bérelni, ez kerek 23 dollárunkba került.

Közben elkészült a kocsink is, megcsináltattuk a gázt, "dual fuel" kocsink lett :o) De erről írjon inkább Márk:
Tudni kell, hogy a gázüzemre való átalakításnak két formája és plusz egy lépcsője van. Van a hagyományos gázüzemre történő átalakítás, amit otthon is széles körben ismernek. Ez az, amikor ugyan olcsóbb gázzal jár az ember, de a kocsi nem húz, vontatni nem lehet vele, és jóval többet eszik gázból, mint benzinből. Ez a fajta átalakítás itt kb 2300 dollár.
Van a jobbik, és egyben drágábbik megoldás, a gáz injektor. Na ez már igazi, komputer által vezérelt injektoros gázüzem. A teljesítmény ennél megegyezik a benzinüzemben elérhető teljesítménnyel, az autó ugyanúgy húz, lehet vele vontatni, stb. A fogyasztás pedig közel azonos a benzinnel, de olyan példák is vannak, hogy gázból kevesebbet fogyaszt, mint benzinből. Ez itt kb 4300 dollár. A mi választásunk természetesen erre esett. :o) 
Ezekből az árakból az ausztrál állam 2000 dollárt visszatérít, mert csökkentjük a károsanyag kibocsátást. Namost, ha az ember extrát szeretne, akkor az injektoros gázüzemű autókat meg lehet toldani egy gázturbóval. Ebben az esetben kapunk egy vadállatot a jól ismert családi négykerekű helyett. Ugyanis ez elég jelentős teljesítmény növekedéssel jár. Mindezt mindössze extra 6000 dollárért.

A mi esetünkben a pótkerék helyére tették be az 50 literes hasznos térfogatú gáztartályt, ami így nem foglal el extra helyet a csomagtartóból, és nem is látszik. Nagyon szép és kultúrált megoldás. A pótkerék pótlására pedig kaptunk egy kis csomagot, ami egy adag térhálósodó habot és egy kompresszort rejt. Ha tehát ereszt a gumi, az ember csak belenyomja a habot, felfújja a kellő nyomásra, majd mehet is. Ezzel a kerékkel soha többet nem lesz problémája. Ha pedig olyan helyre megy az ember, ahol jó eséllyel kaphat durrdefektet, vagy ahol a gumi leszakadhat a felniről, csak feldobja az ember a pótkereket a dzsip tetejére és így már két kerék pótlására van lehetősége.
Csak hogy a száraz tényeket is közzétegyem, a benzin litere jelenleg (nem mintha drága lenne az otthoni árakhoz viszonyítva) kb 1.23 dollár, a gáz pedig 0.36 dollár. Egy tankolást mi jelenleg megúszunk 16 dollárból, ami annyit tesz, hogy ezek után a távolság többé nem mérvadó, már ami a költségeket illeti. :o)  

Új fotók itt találhatóak. 

2009. február 10., kedd

3

EZ A NAP csak az Övék. 
MA minden Róluk szól... :o))



Nagyon boldog SZÜLETÉSNAPOT kívánunk Diusnak és Milunak, akik éppen ma 3 éve érkeztek közénk, elmondhatatlan boldogságot, szeretetet, örömöt és vidámságot hozva az életünkbe.

2009. február 8., vasárnap

Victoria gyászol

2009. február 7-re, szombatra - egyelen nap erejéig - 44 fokot jósolt az előrejelzés. 
Végül 46.4 fokkal megdőlt minden addigi rekord - nem csak Victoriában, de egész Ausztrália területén nem mértek még ennél többet. 
Victoria több területén is bozóttüzek csaptak fel, és mivel az irdatlan hőséghez 100 km/órás szél is társult, a tűz egyszerűen bekerítette a farmokat, kisvárosokat és porig égetett mindent, ami az útjába került. Sokaknak esélyük sem volt menekülni, családok égtek bent a házaikban, menekülés közben az autóikban. Körülbelül 640 otthon semmisült meg. Eddig 66 halálos áldozata van a tűznek, köztük gyerekek, ez a szám azonban még jelentősen nőhet, ahogy a hatóságok felderítik a leégett területeket. 
A Melbourne-től észak-keletre fekvő Kinglake és Marysville városkákat gyakorlatilag elsöpörte a tűz, Marysville-ben egyetlen ház maradt állva. A tűzoltók azt mondják, még soha nem láttak ekkora mértékű pusztítást. Victoria államban a legszörnyűbb bozóttűz eddig az 1983-as katasztrófa volt, amikor 47 ember vesztette életét.

Melbourne keleti kerületeit is érintette a tűz, köztük például Narre Warren-t is, ami a mellettünk lévő kerület. Akkor ezt még nem tudtuk, mivel a hőség miatt az egész napot légkondis helyen (egy belvároshoz közeli bevásárlóközpontban) töltöttük. Ahogy estefelé indultunk haza, már lehetett látni, hogy nagy a baj - tüzet onnan persze nem láttunk, de a látóhatár elmosódott volt a füsttől.  Ahogy haladtunk kifelé a városból, egyre nagyobb lett a füstszag és egyre több tűzoltóautót láttunk szirénázva elhúzni mellettünk. A rádióban hallottuk, hogy Melbourne több kerülete is érintett, köztük Narre Warren. Nem is kanyarodtunk be az utcánkba, előbb fel akartunk menni a tőlünk kb. 1 km-re lévő dombra a Harkaway road-on, mert onnan belátni a völgyet és legalább nagyjából felmérhetjük, mennyire van tőlünk a tűz. Sokáig nem jutottunk, mert alig pár száz méter után útlezárásba ütköztünk, innen már senkit nem is engedtek tovább. Hazamentünk, igyekeztünk nyugodtak maradni, még a fölöttünk lévő játszótérre is kimentünk Miluval. Némi pernye szállt ránk, de Márk nyugtatott, hogy azt akár 30 km-re is elviszi a szél.
A szirénázást és az elhúzó helikoptereket leszámítva egyébként minden csendes és nyugodt volt a környékünkön. Barátnőmék miatt aggódtam, aki az érintett részen lakik a családjával és volt is feléjük tűz. Szerencsére nem esett bajuk, sikerült vele beszélnem. A tűzoltókon kívül rengeteg önkéntes, és a lakosok, kamaszok, fiatalok, idősek is locsolták a házakat, hordták vödrökkel a vizet.
Folyamatosan hallgattuk a híreket, és este 10 után újra aggódni kezdtem, amikor ismét nagyon feltámadt a szél (bevallom, biztos ami biztos alapon ekkor a fontosabb dolgainkat, iratokat stb. már összepakoltuk). Én itt maradtam az alvó gyerekkel, Márk pedig kiment kocsival körülnézni a környéken. Szerencsére minket egyáltalán nem érintett,  tőlünk "messze" volt a tűz, jó 4 km-re. Éjjel meg már eső is esett, ma pedig már csak 20 fok volt napközben. Észak-keleten viszont még mindig terjed a tűz :o(((







2009. február 2., hétfő

Kivándorlási történetek

Amikor 2006-ban komolyan elkezdtünk a kivándorlás gondolatával foglalkozni, Zoli oldala és az ausztrália.net mellett természetesen a blogok olvasásával kezdtük. Megállás nélkül újabb és újabb beszámolókat kerestem: ki hogyan kezdte, milyen vízummal, milyen tartalékokkal, gyerekkel mentek-e, milyen szakmával, mennyi idő alatt helyezkedtek el, voltak-e nyelvi nehézségek, mik a tapasztalatok, árak, kinti magyarok; egyáltalán miken mentek keresztül stb. lehetne sorolni a végtelenségig. Minden érdekelt.

A már kint élők közül is nagyon sokan vannak, akik olvasnak blogokat, de ők maguk nem írnak. Kivándorlásuk története, a véleményük, személyes tapasztalataik, tanácsaik azonban fontosak lehetnek olyanok számára, akik még csak most kezdenek egy merőben új élet gondolatával kacérkodni. Arra gondoltam, hogy nagyon szívesen venném, ha megírnátok nekem emailben a történeteteket (nevek nélkül természetesen, teljes anonimitással), és feltehetném a blogra. Nyugodtan lehet más országból is jelentkezni, nem fontos, hogy csak Ausztrália legyen, lehet Új-Zéland, Kanada, Anglia, vagy bármi más is.
És természetesen nem csak sikertörténetek jöhetnek, sőt... Az árnyoldalakról is fontos beszélni, a lehetséges buktatókról. Olyanok leveleit is várom, akik megpróbálták, nem jött be és végül inkább hazamentek.

A mi történetünk egyelőre nem mérvadó. Majd az lehet, talán úgy 4-5 év múlva. Még csak 5 hónapja vagyunk itt és bár én jelenleg azt érzem, hogy soha ilyen jó életem még nem volt, nyilvánvalóan az én lelkemben is lesznek hullámvölgyek (a család, otthoni barátok hiánya azért így is rámtör néha, változó intenzitással, bár ez nem ért meglepetésként) Én azt mondom, hogy nagyon szerencsések voltunk eddig mindenben, és remélem, ez így is marad (már két fejvadász is megkereste közben Márkot, és lehet, hogy a régi cégénél is lesz majd projekt, majd meglátjuk. Mindenesetre nyugodtak vagyunk :o)

A bloggal kapcsolatos visszajelzésekből azt szűröm le, hogy sok mindent még így is hasznosnak találtatok - sokan azonban sokkal több mindenen mentek át, ami még hasznosabb lehet. Nincs két egyforma történet, mindenkié más és pont ez benne a jó.
Az ötletre egyébként egy nagyon kedves barátnőm levele inspirált, aki nálunk sokkal több áldozatot hozott, sokkal többet vállalt az új élet reményében (Angliában), amiért minden tiszteletem az övé.

Ha valaki úgy gondolja, szívesen megosztaná a történetét a blog olvasóival, írja meg nekem emailben :o)

2009. február 1., vasárnap

Enyhülés

Köszönjük az érdeklődő emaileket, teljesen jól vagyunk, és a bozóttüzek is elkerültek minket. Mára már csak 31 fokot jósolnak, de már lassan dél van, és még mindig csak 25 fok van kint :o))
Sőt, ma hajnalban már arra ébredtem, hogy fázom... :o) Még most is elég nagy szél fúj kint és mára már esőt is mondanak (amúgy egész héten 30 fölött lesz a hőmérséklet)

Tegnap késő délután lemerészkedtünk a tengerhez. Utoljára hétfőn, az Australia day-en voltunk a tengernél (nincs az a naptejfaktor, amivel a 43-45 fokokban 5 percnél tovább hajlandó lettem volna a szabad levegőn tartózkodni), úgyhogy Milu már nagyon be volt sózva, hogy tengerpartra szeretne menni. Ezúttal egy számunkra új partszakaszra mentünk (Mentone). 

Kíváncsiak voltunk, mennyire lesz meleg a víz az elmúlt napok hatására. Aztán megláttuk az óriási hullámokat és egyszerre kérdeztük, hogy egész biztos, hogy mi most fürödni szeretnénk? A meleg víznek tutira lőttek, ekkora hullámzás már rég lehűtötte.
És jött a meglepi, a víz ugyanis még így is kifejezetten meleg volt, szerintem legalább 28 fokos!! Rengetegen voltak, és az este közeledtével egyre többen jöttek. És kivétel nélkül mindenki olyan simán ment bele a tengerbe, mint otthon a fürdőkádba, olyan meleg volt a víz. Fantasztikus volt, egészen naplementéig maradtunk és egész végig fürödtünk, nagyon jól esett. 






Ezt a gyöngyszemet meg már többször is láttuk, de tegnap meg is álltunk lefotózni. A képek önmagunkért beszélnek... úgy látszik, itt tényleg mindent lehet.